Księgowość internetowa to nowoczesne rozwiązanie, dzięki któremu można w prosty i należyty sposób prowadzić czynności gospodarcze w mikro- i małych przedsiębiorstwach. Nie jest to jednak oferta korzystna dla wszystkich. Rozwiązania szablonowe mają to do siebie, że nie w każdym przypadku się sprawdzają.
Prowadzenie księgowości w firmie to spore wyzwanie, zwłaszcza dla młodych przedsiębiorców. Tymczasem jest to zadanie bardzo ważne, gdyż rzetelne prowadzenie czynności gospodarczych jest jednym z istotnych obowiązków ustawowych. W tym przypadku pomocna może się okazać księgowość internetowa.
Co to jest księgowość internetowa?
Księgowość internetowa to oprogramowanie online umożliwiające przedsiębiorcy przetwarzanie danych, koniecznych do czynności gospodarczych, w tzw. chmurze, czyli w modelu SaaS (Software as a Service). Do podstawowych narzędzi, z których można skorzystać w ramach księgowości internetowej, zalicza się m.in.:
– kreator dokumentów, takich jak rachunki, faktury, deklaracje podatkowe i ubezpieczeniowe – otrzymujemy dokument w formie gotowej do wydruku oraz przesłania do urzędu skarbowego czy ZUS-u,
– program do automatycznego rozliczania składek i zobowiązań podatkowych,
– tworzenie umów o pracę, zleceń i o dzieło,
– rozliczanie podatkowe pracowników,
– kreator deklaracji i raportów JPK,
– rozliczanie różnic kursowych,
– prowadzenie podatkowej księgi przychodów i rozchodów oraz innych koniecznych rejestrów,
– tworzenie baz danych i ewidencji na podstawie wprowadzanych do systemu dokumentów, np. faktur.
Księgowość internetowa jest zintegrowana z Ministerstwem Finansów, e-ZUS i GUS-em. Można się również zdecydować na poszerzony pakiet usług, który obejmuje m.in.:
– system integrujący z księgowością internetową tradycyjne druki fiskalne,
– podpis elektroniczny plików JPK,
– OCR – narzędzie umożliwiające odczytywanie danych z zeskanowanej faktury,
– kontrolę płatności,
– pełne zarządzenia sprzedażą tradycyjną i online.
Ile kosztuje księgowość internetowa?
Za podstawowy pakiet narzędzi do prowadzenia księgowości w firmie przez internet przedsiębiorca płaci abonament miesięczny w wysokości od 33 do 45 zł netto. Koszt bardziej rozbudowanych pakietów zaczyna się od 150 zł miesięcznie.
Kto może korzystać z księgowości internetowej?
Oferta księgowości internetowej skierowana jest przede wszystkim do małych i mikroprzedsiębiorstw, w których czynności gospodarcze są szablonowe i nie mają dużego poziomu trudności czy też nie wymagają indywidualnej interpretacji przepisów z perspektywy prawa podatkowego i gospodarczego. To dobre rozwiązanie dla działalności gospodarczej, w której księgowości jest prowadzona na uproszczonych zasadach czy w oparciu o podatkową księgę przychodów i rozchodów. Księgowość internetowa to zdecydowanie dobra alternatywa dla samodzielnego prowadzenia księgowości w firmie. Z pewnością jest to jednak niewystarczające rozwiązanie dla dużych przedsiębiorstw oraz firm prowadzących czynności gospodarcze nieoczywiste, wymagające konsultacji z ekspertem z zakresu prawa.
Księgowość internetowa z pewnością ma potencjał. To narzędzie niezwykle pomocne w prowadzeniu firmy. Należy jednak pamiętać, że na drodze przedsiębiorcy mogą pojawić się sytuacje, które będą wymagały konsultacji z biurem rachunkowym. Dlatego też bardzo dobrym rozwiązaniem jest księgowość internetowa z bezpośrednim dostępem do usług biura rachunkowego.